GDPR Academy

Preverenie záruk sprostredkovateľa

Dobrý deň, musíme osobitne preverovať záruky sprostredkovateľa? Nebude stačiť, keď nám sprostredkovateľ len prehlási napríklad v zmluve, že prijal dostatočné záruky v oblasti spracúvania osobných údajov?

Odpoveď: Ešte pred rokmi, keď sme postupy spracúvania osobných údajov riadili podľa zákona č. 428/2002 Z. z. nám Úrad na ochranu osobných údajov SR odporučil, aby dochádzalo k prevereniu záruk sprostredkovateľa. Dokonca, v rámci vtedajšej emailovej komunikácie nám úrad odporučil, aby poverená zodpovedná osoba prevádzkovateľa aj fyzicky vykonávala kontrolu spracúvania v podmienkach Sprostredkovateľa (vtedy to bolo v intervale jedenkrát ročne).

Odvtedy odporúčame našim klientom, aby preverovali záruky nových sprostredkovateľov, a to formou preukázania čestného prehlásenia o prijatých bezpečnostných opatreniach.

Ide o to, že keď pošle Prevádzkovateľ štandardný návrh zmluvy potenciálnemu Sprostredkovateľovi, tento obvykle k nej pristúpi a prostredníctvom nej aj prehlási, že je u neho, čo sa týka bezpečnosti spracúvania osobných údajov všetko v najlepšom poriadku. Teda bez akéhokoľvek bližšieho skúmania. Akonáhle však najskôr preverujeme, čo všetko prijal, aké bezpečnostné opatrenia (keďže je to stále Prevádzkovateľ, kto nesie primárnu  zodpovednosť za bezpečnosť spracúvaných osobných údajov), odhalia sa slabé miesta, ktoré môžu viesť až k tomu, že sa Prevádzkovateľ rozhodne daným subjektom nespolupracovať a vyberie si iného.

Máte otázku? Zašlite nám ju a my vám odpovieme na ňu čo najskôr. Priamo tu v poradni alebo vám odpoveď zašleme na váš e-mail.

Z času na čas zasielame našim klientom a príjemcom spravodaja sumár zaujímavých tém zo sveta GDPR. O tom, aký postup sa nám osvedčil, čo odporúčame, odpovede na otázky, odkazy na články, o ktorých si myslíme, že môžu pomôcť. Je samozrejmosťou, že udelený súhlas s prijímaním spravodaja môžete kedykoľvek odvolať, a to napríklad jednoduchým kliknutím na odkaz, ktorý je súčasťou každej emailovej správy, ktorú od nás obdržíte.
Návrat hore
Scroll to Top

Odoslané

Vašu požiadavku spracujeme, a pokúsime sa Vám odpovedať čo najskôr.