K čomu slúži Google Analytics?
Táto služba umožňuje prevádzkovateľom internetových stránok merať návštevnosť. Zjednodušene povedané, služba funguje tak, že do kódu stránky je vložený reťazec (generovaný službou Google Analytics). Prostredníctvom tohto reťazca sa získavajú rôzne údaje a podrobné prehľady o správaní používateľa – návštevníka. Tento kód je pre návštevníka stránky bežne neviditeľný a prevádzkovateľ webu prostredníctvom neho dokáže získavať rôzne údaje o návštevách. Napríklad: IP adresa návštevníka (ak nie je úplne anonymizovaná), geolokácia, technické údaje prehliadača a pod. Ak je návštevník stránky počas návštevy prihlásený aj do svojho účtu Google, údaje o návšteve stránky môžu byť dokonca priradené aj k jeho účtu.
Tento analytický nástroj je medzi prevádzkovateľmi internetových stránok veľmi rozšírený. Podľa dostupných zdrojov je to viac ako 85%. Prevádzkovatelia internetových stránok informujú o jeho používaní napríklad prostredníctvom “vyskakovacieho” bannera (“vaše údaje využívame pre analytické účely” a pod.). Návštevník stránky kliká na súhlas, alebo namieta. A to kliknutím na tlačidlo “odmietnut”. Ak je štatistický nástroj správne nastavený, potom by v prípade odmietnutia, nemali byť údaje o návštevníkovi spracúvané.
V čom je teda kameň úrazu?
Na prvý pohľad by sa zdalo, že po udelení súhlasu (kliknutím na tlačidlo “súhlasím s cookies pre analytické účely”), môže prevádzkovateľ internetovej stránky údaje oprávnene spracúvať. Prevádzkovateľ sa domnieva, že postupuje podľa správneho právneho základu, ktorým je dobrovoľný súhlas dotknutej osoby, podľa čl. 6 ods. 1 písm. a) GDPR.