GDPR Academy

Kedy by zamestnávateľ nemal použiť biometrický systém?

Pred časom sme riešili otázku možnosti nasadenia biometrického systému u jedného z našich klientov. Jeho cieľom by mala byť evidencia pracovného času zamestnancov. Zatiaľ ju klient vedie klasickými listinným spôsobom v knihe, do ktorej sa zamestnanci po príchode sami zapisujú. Zamestnávateľ by však rád túto evidenciu zefektívnil, zautomatizoval, a preto uvažuje, že si obstará biometrický systém.

Tento je v dnešnej dobe cenovo pomerne dostupný a jednou z jeho užitočných funkcií môže byť aj priame prepojenie so mzdovým programom. Nie je tak potrebné napríklad manuálne prepisovať dochádzkovú knihu. Ušetria sa tým zdroje, keďže dáta o pracovnom čase “natečú samé” do systému a odstránia sa aj možné chyby, ktoré by pri zápise mohli vzniknúť. Okrem toho, pre niektorých zamestnancov bolo možno lákavé zapísať ráno aj príchod kolegu, ktorý z nejakého dôvodu neprišiel načas. Biometrický systém možnosť byť takto kolegiálny, odstraňuje.

Zdá sa tak, že biometrický systém ponúka zamestnávateľom len výhody a bolo by skutočne škoda ich nevyužiť. Pozrime sa  však na biometrický systém z pohľadu ochrany osobných údajov. Môže sa totiž stať, že si systém obstaráte a narazíte nie len na prísnu legislatívu, ale aj na odpor svojich zamestnancov, ktorým sa váš zámer na modernizáciu evidencie pracovného času prostredníctvom ich biometrie – najčastejšie odtlačku prsta, vôbec nebude pozdávať.

Tento článok si môžete prečítať celý po prihlásení

Prihláste sa, alebo si objednajte prístup. Práve teraz je tu ďalších
Otázok a odpovedí
0
Dokumentov na stiahnutie
0
Online GDPR kurzy
0

Návrat hore
Scroll to Top

Odoslané

Vašu požiadavku spracujeme, a pokúsime sa Vám odpovedať čo najskôr.