GDPR Academy

Stačí súhlas zamestnanca, aby sme dochádzku mohli evidovať biometrickým zariadením?

Otázka: Vedenie našej spoločnosti uvažuje o zavedení biometrického systému, ktorého cieľom bude efektívne riadenie dochádzky všetkých našich zamestnancov na pracovisko. Venujeme sa činnosti z oblasti strojárstva. Môžeme za právny základ spracúvania zvoliť čl. 6 ods. 1 písm. a) všeobecného nariadenia o ochrane údajov a síce, že nám zamestnanci udelia súhlas so spracúvaním?

Obmedzený prístup

Ďalší obsah tohoto dokumentu je dostupný len prihláseným členom GDPR Academy. Prihláste sa, alebo si predplaťte členstvo.

Scroll to Top