GDPR Academy

Ako zistiť, či máme zodpovednú osobu?

Otázka: Je možné niekde overiť, či je vo firme poverená zodpovedná osoba? Existuje nejaký verejne dostupný register, v ktorom by toto bolo možné vyhľadať? S istotou totiž vieme, že sme zodpovednú osobu mali, ale ešte v roku 2014 (podľa toho, že kolegyňa vtedy robila skúšky na úrade). Nie sme si však istí, či sme ju poverili nanovo.

Odpoveď: Žiaľ, u nás na Slovensku neexistuje verejný zoznam, ktorý by bol jednoducho dostupný a obsahoval by tieto informácie.

Určite by pomohol:

  • Jednak dotknutým osobám, ktoré by takto jednoduchšie zistili na koho sa môžu so svojimi otázkami v oblasti ochrany ich osobných údajov obrátiť.
  • Tiež firmám a organizácia, ktoré sú v rovnakej situácii ako ste vy. A síce, že nevedia s istotou, či zodpovednú osobu poverili nanovo. Automaticky totiž došlo k ukončeniu platnosti poverení tých zodpovedných osôb, ktoré boli úradu oznámené ešte v režime starého zákona o ochrane osobných údajov – 122/2013 Z. z. Teda pred nadobudnutím účinnosti všeobecného nariadenia o ochrane údajov. To znamená, že ak firma oznámila úradu svoju zodpovednú osobu povedzme v roku 2017, po máji 2018 (kedy nadobudlo účinnosť nariadenie), platnosť tohto poverenia automaticky zanikla a bolo potrebné ho vykonať znova. Napríklad Španielsko má takýto zoznam, ktorý je jednoducho dostupný a dá sa v ňom vyhľadávať napríklad podľa názvu organizácie. (Len pre zaujímavosť aktuálne majú zaregistrovaných viac ako 100000 zodpovedných osôb, z toho niečo viac ako 91000 pripadá na súkromný sektor a cez 9000 na verejný sektor.)


Mohlo by vám však pomôcť toto:

Tento článok si môžete prečítať celý po prihlásení

Prihláste sa, alebo si objednajte prístup. Práve teraz je tu ďalších
0
Otázok a odpovedí
0
Dokumentov na stiahnutie
0
Online GDPR kurzy

Scroll to Top

Odoslané

Vašu požiadavku spracujeme, a pokúsime sa Vám odpovedať čo najskôr.